جمعه, 16 خرداد 1399
  • ساعت : ۹:۴۹:۱۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۵/۰۸ 
  • تعداد بازدید : 1045
  • کد خبر : ۵۴۹
مدیر عامل شرکت آبفای روستائی استان قم خبر داد:
با اقدامات صورت گرفته، وضعیت آب روستاهای بخش جعفرآباد از حالت بحران خارج شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم، در گفتگویی اختصاصی در مورد وضعیت آب روستاهای بخش جعفرآباد استان قم گفت: منابع آبي روستاهای استان قم خصوصا بخش جعفرآباد با کاهش چشمگیری مواجه بوده و از طرفی مصرف آب در این روستاها افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیر عامل شرکت آبفای روستائی استان قم خبر داد:

با اقدامات صورت گرفته، وضعیت آب روستاهای بخش جعفرآباد از حالت بحران خارج شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم، در گفتگویی اختصاصی در مورد وضعیت آب روستاهای بخش جعفرآباد استان قم گفت: منابع آبي روستاهای استان قم خصوصا بخش جعفرآباد با کاهش چشمگیری مواجه بوده و از طرفی مصرف آب در این روستاها افزایش قابل توجهی داشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم، دکتر محمد احمدی جبلی مدیرعامل شرکت آبفای روستایی استان قم با بیان اینکه بخش جعفرآباد از توابع استان قم در بخش شمالی استان قرار داشته و قطب دامپروری استان می باشد ، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، آب مورد نیاز روستاهای این بخش در حوزه کشاورزی، دامپروری و شرب عمدتا از طریق منابع زیرزمینی بوده و این در حالی است که سطح آبهای زیر زمینی نیز در این منطقه بسیار پائین می باشد.

دکتر محمد احمدی جبلی در ادامه ی این گفتگو اظهار داشت: آب شرب 22 روستای این بخش در قالب یک مجتمع آبرسانی به نام مجتمع شهید علیمحمدی از طریق سه حلقه چاه عمیق، توسط شرکت آبفار قم تامین می شود که در روزهای اخیر و با افزایش دمای هوا،  مصرف آب در این روستاها افزایش قابل توجهی داشته و باعث افت فشار آب در شبکه توزیع آب برخی از روستاها شده است.

ایشان اذعان داشت: مجموع جمعیت روستاهای تحت پوشش مجتمع شهید علیمحمدی بر اساس سرشماری سال 1395 بالغ بر 10300 نفر می­باشد. با احتساب رشد سه سال اخیر، جمعیت فعلی این مجتمع حدود 11000 نفر تخمین زده می­شود. علاوه براین بر اساس اعلام بخشداری جعفرآباد حدود 6000 نفر اتباع بیگانه در این بخش سکونت دارند. همچنین بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی 65000 رأس دام سنگین و 106000 رأس دام سبک در روستاهای مجتمع وجود دارد.

وی در ادامه افزود:  با احتساب سرانه مصرف آب هر نفر 160 لیتر در روز بر اساس مطالعات انجام شده و سرانه مصرف دام سنگین و سبک به ترتیب 60 و 15 لیتر در روز بر اساس نشریه 3-117، متوسط نیاز آبی جمعیت انسانی مجتمع حدود 5/31 لیتر در ثانیه و متوسط نیاز آبی دام مجتمع حدود 5/63 لیتر در ثانیه به دست می آید که در نتیجه مجموع نیاز آبی متوسط روستاهای مجتمع در حال حاضر 95 لیتر در ثانیه می­باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم تصریح کرد: در حال حاضر تامین آب مجتمع توسط سه حلقه چاه عمیق صورت می­گیرد که مجوز برداشت از آنها مجموعا 67 لیتر بر ثانیه بوده و برداشت شرکت آبفار از آنها در طول فصل گرم بین 65 تا 70 لیتر در ثانیه می باشد.

این مقام مسئول در انتها با اشاره به دلایل اصلی کمبود آب در روزهای اخیر عنوان کرد: افزایش یکباره دمای هوا و افزایش چند برابری مصرف در بازه زمانی کوتاه ، افزایش چشمگیر تعداد دام های این بخش نسبت به سال قبل با توجه به افزایش قیمت گوشت، دستکاری شیرآلات و نصب مستقیم پمپ بر روی شبکه توزیع توسط برخی افراد سود جو  در روستاها از جمله دلایل اصلی افت فشار آب در روستاهای این بخش می باشد.

مدیر عامل شرکت آبفای روستائی استان قم  اقدامات صورت گرفته توسط شرکت آبفار قم به منظور برطرف نمودن مشکل کمبود آب این بخش را مد نظر قرار داد و گفت:  مدیریت دقیق فشار شبکه و مانور شیرآلات بصورت شبانه روزی، استفاده از ظرفیت آبی شرکت آبفای شهری، افزایش دور موتور پمپ چاههای آب و افزایش آبدهی چاهها، پیگیری مجدانه به منظور استفاده از ظرفیت چاههای آب موجود در منطقه از جمله چاههای آب آستانه مقدسه حضرت معصومه (س)،  برخورد با انشعابات غیر مجاز و درخواست صدور پروانه برای حفر چاه جدید از شرکت سهامی آب منطقه ای استان قم از جمله اقداماتی است که  شرکت آبفار قم به منظور برطرف نمودن مشکل کمبود آب به انجام رسانیده است.

دکتر احمدی جبلی در انتها گفت: با عنایت به اقدامات صورت گرفته و تلاش شبانه روزی کارکنان این شرکت در حال حاضر کمبود آب روستاهای بخش مدیریت شده و افت فشار آب روستاها به حداقل رسیده است  لذا از اهالی محترم روستاهای استان درخواست داریم با رعایت الگوی مصرف و صرفه جوئی حداکثری در مصرف آب این شرکت را در انجام وظایف خود یاری نمایند.

 

 

منبع خبر
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستائی استان قم
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0